Europski socijalni fond Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020.
Zaželi - Program zapošljavanja žena – FAZA III
Projekt: „Zaželi bezbrižnu starost“
Nositelj projekta: Općina Čeminac
Partneri na projektu:
-
Hrvatski zavod za zapošljavanje, Područni ured Osijek
-
Hrvatski zavod za socijalni rad, Područni ured Beli Manastir
Ukupna vrijednost projekta: 163.760,04 eura (1.233.850,00 kuna)
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Osnovni cilj Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali je pridonijeti rastu zapošljavanja i jačanju socijalne kohezije u Hrvatskoj. Operativnim su programom razrađena ulaganja u četiri temeljna područja: zapošljavanje i tržište rada, socijalno uključivanje, obrazovanje i cjeloživotno učenje.
Diskriminacija žena na tržištu rada dio je opće diskriminacije žena, a u razvijenim je gospodarstvima sudjelovanje žena na tržištu rada u stalnom porastu. Zapošljavanjem pripadnica ciljane skupine, Općina Čeminac doprinosi porastu sudjelovanja žena na tržištu rada. S naglaskom na promicanje socijalne uključenosti i suzbijanja siromaštva, aktivnosti projekta „Zapošljavanje žena iz ciljanih skupina u svrhu potpore i podrške starijim osobama i osobama u nepovoljnom položaju kroz programe zapošljavanja u lokalnoj zajednici na području Općine Čeminac“ uključuje žene koje su u nepovoljnom položaju na tržištu rada (žene starije od 50 godina, žene s najviše završenom srednjom stručnom spremom, žene s invaliditetom, žene žrtve trgovanja ljudima, liječene ovisnice, žene žrtve obiteljskog nasilja, beskućnice i sl). Projektom je uključeno 25 pripadnica ciljane skupine s područja Općine Čeminac koje pružaju podršku za 150 krajnjih korisnika.
Kratki opis projekta:
Općina Čeminac će doprinijeti porastu sudjelovanja žena na tržištu rada, zapošljavanjem pripadnica ciljane skupine, te im omogućiti redovna mjesečna primanja i stjecanje radnog staža. Omogućavanjem redovnih mjesečnih primanja izravno se utječe na smanjivanje siromaštva i podizanje kvalitete života unutar lokalne zajednice. Stjecanjem iskustva u odgovarajućim poslovima i radnog staža, pripadnice ciljane skupine će imati veće mogućnosti u daljnjem zapošljavanju po završetku projekta. Dosadašnje iskustvo Općine Čeminac u zapošljavanju žena iz lokalne zajednice na poslovima podrške i potpore potrebitim osobama pokazalo je kako stoji stalna potreba za provođenjem takvog programa zapošljavanja u lokalnoj zajednici. Osnažen i unaprijeđen radni potencijal teže zapošljivih žena i žena sa nižom razinom obrazovanja s područja Općine Čeminac kao jedan od rezultata od projekta „Zaželi bezbrižnu starost ” pozitivno će doprinijeti realizaciji nastavaka zapošljavanja pripadnica ciljane skupine Općine Čeminac. Pružanjem pomoći krajnjim korisnicima u dostavi namirnica, pripremi obroka, održavanju čistoće stambenog prostora, pomoć u oblačenju i svlačenju, briga o higijeni, pomoć u posredovanju u ostvarivanju raznih prava (dostava lijekova, plaćanje računa i sl.) pružanje podrške korisnicima kroz razgovore i druženja te uključivanjem u društvene aktivnosti, krajnjim korisnicima će biti povećana kvaliteta življenja i omogućeno uključivanje u socijalni život lokalne zajednice. Uključivanjem krajnjih korisnika u socijalni život Općine Čeminac, razvija se pozitivna navika korisnika da sudjeluju u organiziranim događajima i manifestacijama, čime im se i povećava kvaliteta življenja.
Cilj i očekivani rezultati projekta:
Cilj projekta „Zaželi bezbrižnu starost“ je uključiti 25 pripadnica ciljane skupine, žena s područja Općine Čeminac u nepovoljnom položaju, na tržište rada koje će svojim radom i aktivnostima poboljšati kvalitetu života te poboljšati integraciju krajnjih korisnika, starijih osoba i osoba u nepovoljnom položaju, u život zajednice. Aktivnosti projekta su usmjerene na zapošljavanje žena kao način suzbijanja siromaštva te promicanja socijalne uključenosti osoba iz lokalne zajednice. Zapošljavanje žena pripadnica ranjivih skupina u periodu do 6 mjeseca svojim radom i aktivnostima će poboljšati kvalitetu života krajnjim korisnicima, pružajući im primjerice pomoć u dostavi namirnica, lijekova i drugih potrepština, pomoć u pripremi obroka u kućanstvima korisnika, pomoć u održavanju čistoće stambenog prostora/domova korisnika, pomoć u socijalnoj integraciji, posredovanju u ostvarivanju raznih prava (dostava lijekova, namirnica, plaćanje računa, dostava pomagala i sl.), pružanje podrške korisnicima kroz razgovore i druženje te uključivanje u društvo, pratnja i pomoć u raznim društvenim aktivnostima, i drugi poslovi vezani uz skrb starijih osoba i osoba u nepovoljnom položaju. Svaka zaposlena žena pružat će potporu i podršku za najmanje šest krajnjih korisnika.
Tko su krajnji korisnici?
Krajnji korisnici su osobe starije životne dobi i osobe u nepovoljnom položaju kojima je potrebna pomoć u kućanstvu, između ostalog to mogu biti i osobe sa invaliditetom, osobe sa mentalnom retardacijom, kronični bolesnici te neovisno o starosnoj dobi, a ista usluga im nije već osigurana iz sredstava Državnog proračuna ili drugog javnog izvora i u čijoj identifikaciji sudjeluje Hrvatski zavod za socijalni rad.
Razdoblje provedbe projekta je od ožujak 2023. do studeni 2023. godine.
Kontakt mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Kontakt za više informacija: (031) 304 - 319
Više informacija o EU fondovima potražite na:
www.strukturnifondovi.hr
www.esf.hr
„Sadržaj publikacije/emitiranog materijala isključiva je odgovornost Općine Čeminac“
Općina Čeminac